Uwaga! Nowy adres siedziby firmy. Zapraszamy na ul. Paderewskiego 53A w Swarzędzu

- Czujniki dymu -

Za oceanem oraz w krajach zachodniej Europy czujniki dymu są podstawowym elementem wyposażenia domów już od wielu, wielu lat. W niektórych państwach wymóg instalacji wykrywaczy dymu jest uregulowany prawnie. W Polsce niestety nie ma obowiązku montowania czujników, choć coraz więcej osób docenia te niewielkie urządzenia, które choć przed  pożarem nas nie zabezpieczą to dzięki aktywacji alarmu już w początkowej jego fazie, pomagają zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia i dzięki temu chronić mienie i życie.

Rodzaje czujników dymu

Rozróżniamy cztery podstawowe rodzaje czujników dymu. Różnią się one przede wszystkim zastosowanymi przy ich budowie technologiami.

Czujniki termiczne

Aktywowane są w momencie podwyższenia się temperatury w pomieszczeniu. Dzielą się na dwie grupy:

Czujniki termiczne nadmiarowe – uruchamiają alarm w momencie gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczyła tę wcześniej ustawioną. Montuje się je w kuchni, kotłowni lub pralni.

Czujniki termiczne różniczkowe – włączają alarm, gdy temperatura w pomieszczeniu w krótkim czasie skokowo się podniesie.

Czujniki optyczne

Są to typowe czujniki dymu. Reagują one w momencie pojawienia się dymu w pomieszczeniu. Są na tyle czułe, że nie powinno się ich montować choćby w kuchni, gdyż ciągle bylibyśmy narażeni na fałszywe alarmy.

Wyróżnia się kilka grup czujników optycznych:

 – rozproszeniowy ze światłem podczerwonym

 – dwusensorowy ze światłem podczerwonym

 – rozproszeniowy ze światłem ultrafioletowym.

Czujniki jonizacyjne

W czujniku znajduje się substancja radioaktywna. Pojawiający się w pomieszczeniu dym, zakłóca przepływ jonów występujący pomiędzy dwoma elektrodami. Urządzenia te są niezwykle skuteczne, zwłaszcza gdy w wyniku spalania pojawiają się gazy.

Czujniki multisensorowe

Wykorzystują kilka technologii, są zatem najskuteczniejszą grupą czujników przeciwpożarowych. Wiele z nich odpowiada również za wykrycie czadu, czy pojawienie się w powietrzu np. tlenku azotu.

Analizując działanie czujników, najlepiej jest stosować te, w których zastosowano połączenia kilku metod.

Urządzenia mogą mieć przyznaną jedną z ośmiu klas: A1, A2, B, C, D, E, F, G, gdzie A1 jest najbardziej czułe.