Za pomocą domofonu można porozumiewać się na niewielkich odległościach. Urządzenie to zapewnia najbliższym domownikom poczucie bezpieczeństwa – dzięki niemu bardzo łatwo uda się zablokować wejście na teren posesji nieproszonym gościom.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych urządzeń tego typu. Domofony można podzielić na analogowe, cyfrowe, na kombinację tych dwóch rodzajów, a także na wideofony. Wybierając wersję analogową, otrzymuje się zwykle jeden lub dwa unifony połączone z bramofonem za pomocą specjalnego przewodu. Wybór analogowego urządzenia sprawdza się przede wszystkim w domach jednorodzinnych, gdzie nie ma zwykle takiej potrzeby, by instalować więcej unifonów, niż jeden czy dwa.

Z kolei cyfrowy domofon może być idealnym rozwiązaniem dla domów wielorodzinnych. W przeciwieństwie do urządzeń analogowych, te są wyposażone w centralkę cyfrową z dekoderami. Jest dostępna cyfrowa klawiatura umożliwiająca przypisanie numeru lokalu do kodu dostępu. Można też ustawić różne parametry, w tym długość wybrzmiewania dzwonka, czy czas, w jakim zamek będzie się otwierał. Systemy tej firmy są wandaloodporne, wyposażone w optyczną klawiaturę.

Dla kogoś, kto z kolei jest często poza domem dobrym wyborem będzie wideofon. Urządzenie to jest wyposażone w kolorową kamerę i w ciekłokrystaliczny wyświetlacz. Dzięki temu za każdym razem gdy ktoś dzwoni do furtki, jest nagrywany. W ten sposób zawsze wiadomo kto dzwonił w danym dniu i o której godzinie.