Monitoring staje się coraz bardziej powszechny. Rozwój technologii i jej dostępność spowodowały spadek cen, dzięki czemu teraz właściwie każdego stać jest na kamerę, która zarejestruje to, co dzieje się w firmie czy na terenie posesji. Zbudowanie profesjonalnego systemu monitoringu nie jest tak kosztowne jak się wydaje. Część użytkowników wybiera jednak kamery, które są wyłącznie atrapami. Atrapy zbudowane są tak, że wyglądają podobnie do prawdziwych urządzeń monitorujących. Może to zbudować złudne poczucie bezpieczeństwa, gdyż dopiero gdy stracimy nasz majątek zorientujemy się, że wcale się nie zabezpieczyliśmy.
Wyposażenie kamery-atrapy
Atrapa kamery zarówno z daleka jak i z bliska może być łudząco podobna do kamery prawdziwej. Takie urządzenie powinno działać odstraszająco dla złodzieja, a nie zachęcająco. Złodziej,który rozróżnia profesjonalny sprzęt od imitacji kamer będzie wiedział, że nasz dom jest niestrzeżony, tym bardziej jeżeli atrapy są jedynym zabezpieczeniem naszego domu.
Na wyposażeniu atrapy znajdują się:
Pulsująca dioda – czerwona dioda LED, która sygnalizuje, że urządzenie jest podłączone. Atrapy zasilane są bateriami, migająca czerwona dioda powinna zmylić bo sprawia wrażenie prawdziwego urządzenia. Jednak w prawdziwych kamerach systemów monitoringu nie ma diod, które świecą w dzień.
Diody na podczerwień – które w wyglądzie nie różnią się od prawdziwych diod wskazują, że urządzenie ma możliwość rejestracji obrazu w nocy.
Czujnik ruchu – niektóre modele atrap kamer wyposażone są w czujnik ruchu, który zapala diodę jak tylko jakiś obiekt w zasięgu czujki się poruszy. Prawdziwe kamery z wyglądu odbiegają od tych substytutów.
Koszt atrapowego monitoringu
Zakup atrapy kamery nie obciąży zbytnio budżetu, gdyż w porównaniu z zainstalowaniem prawdziwego monitoringu nie jest zbyt drogi. Sam montaż atrapy jest bardzo prosty, nie zajmuje wiele czasu i każdy może ją zainstalować samodzielnie. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie miejsce i zamontować kamerę atrapę. Jedna kamera zasilana jest przeważnie trzema bateriami typu AA, ma wbudowaną diodę LED (kolor czerwony), która ma wskazywać na ciągłe nagrywanie oraz detektor ruchu który sprawia, że kamera podąża w lewo lub w prawo. Zestaw czterech takich kamer nie przekracza 200 zł.
Jeżeli stać nas jednak na wydanie kilku lub kilkunastokrotnie wyższych kwot warto rozważyć montaż profesjonalnego systemu, który poza wątpliwą funkcją prewencyjną zapewni nam także nagrania zdarzeń w razie potrzeby. Porównując ryzyko i korzyści zdecydowanie polecamy montaż profesjonalnego systemu monitoringu.
Najnowsze komentarze