Chcemy wyjechać na dwutygodniowy urlop. Aby te dwa tygodnie były naprawdę relaksem i cudownie spędzonym czasem musimy nasz dom zabezpieczyć. Jednym ze skutecznych sposobów jest instalacja alarmowa. 

Zanim zamontujemy system alarmowy

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach zmniejszających ryzyko utraty wartościowych przedmiotów w domu:

  1. Nie zostawiaj wartościowych rzeczy i dokumentów w widocznych miejscach,
  2. Nie zostawiaj dokumentów, portfela kluczyków od samochodu w kurtach i torebkach na wieszaku w przedsionku,
  3. Zostaw włączoną lampkę w jednym pomieszczeniu,
  4. Nie zostawiaj kluczy w sekretnych miejscach przy domu,
  5. Nie zostawiaj na portalach społecznościowych wiadomości, że wyjechałeś,
  6. Przed wyjazdem dokładnie sprawdź czy wszystkie drzwi i okna są dobrze zamknięte,
  7. Nie zostawiaj biżuterii i pieniędzy w szkatułkach i szafkach w sypialni.

System alarmowy SSWiN

Jest to System Sygnalizacji Włamania i Napadu czyli zespół urządzeń służących do wykrywania i sygnalizowania próby wejścia osoby nieuprawnionej do przebywania w chronionym przez alarm miejscu.

Optymalny system alarmowy dla domu z garażem

Jeżeli nasz dom składa się z parteru, poddasza i garażu warto go podzielić na kilka stref, np 3 strefy, parter, poddasze i garaż, co pozwoli na niezależne uzbrajanie i czuwanie systemu alarmowego nad każdą z tych stref niezależnie lub załączanie ich wszystkich naraz. Czyli np przebywając w domu możemy wyłączyć tam system ale system alarmowy w garażu pozostawić uzbrojony. Do każdej z tych stref ochrony są przyporządkowane odpowiednie detektory, czyli czujki alarmowe, które są przewodowo lub bezprzewodowo połączone z sercem systemu czyli centralą alarmową.

Każde pomieszczenie w budynku zabezpieczyć należy poprzez zamontowanie czujników ruchu czyli tzw. czujników przestrzennych. Nieproszony gość, który znajdzie się w ich zasięgu spowoduje wygenerowanie sygnału alarmowego. Taka czujka ma zasięg ok. 15m, dlatego w większości przypadków wystarcza jedna na jedno pomieszczenie.

Jeżeli w domu obecny jest pies lub kot warto rozważyć montaż czujek odpornych na ruch zwierząt domowych.

Zabezpieczenie okien i drzwi

Okna i drzwi, szczególnie te na parterze należy zabezpieczyć czujkami magnetycznymi (tzw. kontaktrony). Są to urządzenia, które reaguję wtedy gdy kontaktron przestanie być w polu działania magnesu, np. w przypadku otworzenia drzwi czy okna. Informacja ta zostanie natychmiast przekazana do centrali alarmowej, która natychmiast uruchomi alarm.

Zabezpieczenie kuchni

Należy pamiętać, że w kuchni (lub innym pomieszczeniu w którym jest np. piec CO) oprócz standardowej czujki ruchu powinno się zamontować czujnik gazu i dymu. Alarm zawsze w porę powiadomi nas o niebezpieczeństwie.

Zabezpieczenie garażu

W garażu sprawdza się najlepiej czujka dualna, która reaguje nie tylko na ruch ale także na temperaturę otoczenia. Temperatura rozgrzanego silnika samochodu może bowiem zakłócić działanie czujki ruchu. Wobec braku sygnału z dwóch czujników równocześnie alarm nie zostanie włączony.

Sercem systemu alarmowego jest centrala alarmowa. Jest to nasze centrum dowodzenia, dlatego należy pamiętać żeby centrala została umieszczona w miejscu trudno odstępnym i niemożliwym do jej uszkodzenia.

Najlepiej rozmieszczenie zabezpieczeń przeanalizować i ustalić ze specjalistami z firmy Asmex.