Przeglądając strony internetowe czy czasopisma poświęcone urządzaniu wnętrz, coraz częściej możemy się zetknąć z pojęciem inteligentnego domu. Jest ono bezpośrednio związane z gwałtownym rozwojem nowoczesnych technologii, które nie tylko wydatnie wpływają na poprawę jakości naszego życia, ale gwarantują też wysoki poziom bezpieczeństwa we własnym domu. Jest to możliwe dzięki rozbudowanej sieci czujników, błyskawicznie reagujących na wszystkie zagrożenia, połączonych jednym sprawnie działającym systemem sterowania.

Przede wszystkim zadbajmy o bezpieczeństwo

Najważniejsze dla spokojnego życia całej rodziny jest zabezpieczenie jej przed najczęściej występującymi zagrożeniami. Jednym z często spotykanych jest z pewnością możliwość wybuchu pożaru, dlatego warto w najbardziej na to narażonych pomieszczeniach zamontować czujniki dymu. W przypadku jego wykrycia zareagują natychmiast emitując głośny sygnał dźwiękowy. Jeśli zintegrujemy je z centralnym systemem sterowania urządzeniami elektrycznymi, to jednocześnie włączy się wentylacja. Przy podłączeniu czujników do systemu alarmowego z wbudowaną kartą SIM jego właściciel może dostać powiadomienie na telefon komórkowy. Na podobnej zasadzie działa również czujka gazu, wykrywająca obecność metanu, propanu, lub butanu. Montuje się ją na wysokości około 30 cm nad podłogą w pobliżu kuchenki gazowej czy pieca centralnego ogrzewania, zasilanego tym niebezpiecznym materiałem. Nie należy też zapominać o urządzeniu, które zaalarmuje nas o wyjątkowo groźnym tlenku węgla, bezwonnym i trudnym do wykrycia, przyczyny wielu zgonów, szczególnie w okresie zimowym. Ostatnim czujnikiem, z którym z pewnością poczujemy się bezpieczniej, będzie ten informujący o wizycie niechcianych gościach w naszym domu. Wysokiej jakości czujka antywłamaniowa nie tylko włączy głośny alarm ale również jeżeli do centrali alarmowej podłączony jest nadajnik powiadomi o tym fakcie firmę ochroniarską.

Czujniki podnoszące komfort życia

Kiedy zadbaliśmy już o bezpieczeństwo wszystkich domowników, czas pomyśleć o czujnikach montowanych dla naszej wygody. Mieszkańcom domów jednorodzinnych z pewnością przyda się oświetlenie zmierzchowe, które dzięki odpowiednim czujkom świetlnym, będzie automatycznie zapalało lampy zewnętrzne o zmroku, a wyłączało je z nastaniem świtu. Z kolei w pomieszczeniach można zamontować czujniki ruchu powodujące włączenie światła. Zapali się ono po wejściu do pokoju czy kuchni, a po wyjściu zgaśnie. Jest to doskonałe rozwiązanie, którego największą zaletą będą duże oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Można je zamontować we wszystkich pokojach oraz pomieszczeniach gospodarczych abyśmy nigdy już nie musieli się martwić o to czy wyłączyliśmy w nich światło.